Skok na hlavní obsah Skok na hlavní menu
banner s logem Nakladatelství Pankrác

Na rozcestí

obálka Na rozcestí

Václav Horčička, Hana Králová, Jan Županič

Vydání: 1.
Datum vydání: 2010
Formát: 148 x 210
Vazba: měkká
Stran: 216
EAN: 9788086781136

      Vyprodáno 

Kniha renomovaných historiků představuje Rakousko-uherskou diplomatickou a konzulární službu v průběhu její existence a ukazuje její postupný přerod od elitní služby státní byrokracie, ve které dominovala aristokracie až do období před I. světovou válkou, kdy v jejích řadách převládli novošlechtici a osoby měšťanského původu. Rozsáhlou kapitolu zaujímají životopisy několika desítek význačných příslušníků Rakousko-uherské zahraniční služby jejichž původ nepatří mezi staré aristokratické rody, jejichž doménou byla původně tato služba.
Z knihy je zřejmé, že Rakousko-uherské min.zahraničních věcí bylo otevřeno příslušníkům všech národnostních skupin monarchie. O jejich úspěchu rozhodovala hlavně profesní způsobilost, ale též ekonomická nezávislost, takže diplomatická služba byla dostupná skoro výhradně příslušníkům majetkových elit monarchie.

Obsah

1. Rakousko-uherská diplomatická a konzulární služba před první světovou válkou
2. Státní služba na sklonku monarchie
3. Příprava diplomatického a konzulárního sboru v Rakousku a Rakousko-Uhersku
4. Významní příslušníci Rakousko-uherské zahraniční služby novošlechtického a měšťanského původu

prof. PhDr.Ph.D. Václav Horčička, Ph.D.

Prof. Václav Horčička se na Filozofické fakultě Univerzity Karlově v Praze věnuje výzkumu dějin středoevropské šlechty a dějinám mezinárodních vztahů ve 20. století. Je autorem či spoluautorem tří odborných monografií věnovaných rakousko-uherské zahraniční politice na počátku dvacátého století. V posledních několika letech se soustředil na výzkum československo-lichtenštejnských vztahů. Na toto téma publikoval řadu časopiseckých studií. Společně s Rolandem Marxerem zpracoval z pověření Česko-lichtenštejnské komise historiků dějiny konfiskace majetku rodu Lichtenštejnů v Československu po druhé světové válce (Liechtenstein und die tschechoslowakischen Konfiskationen von 1945: Vom Zweiten Weltkrieg bis zur Gegenwart, Vaduz 2013). Publikuje v předních zahraničních odborných časopisech (The International History Review, European Review of History: Revue europeenne d'histoire, Zeitschrift für Geschichtswissenschaft, Diplomacy and Statecraft a dalších). Ženatý, jedno dítě.

prof. PhDr. Jan Županič, Ph.D.

Jan Županič, působí jako profesor na Ústavu světových dějin Filozofické fakulty Univerzity Karlovy a vědecký pracovník v Historickém ústavu Akademie věd České republiky. Hlavním tématem jeho prací jsou dějiny a proměna společnosti 17. až 20. století.

Kalendárium - Historické události, 7 dní

27. 7. 1583

O půlnoci zemřel ve věku 68 let pan Bohuslav Hasištejnský z Lobkovicz, tří císařů římských a králů českých rada, později nejvyšší sudí a naposledy komorník království českého.

28. 7. 1742

Císařovna Marie Terezie postoupila Prusku markrabství Horní a Dolní Lužice, knížectví slezské a hrabství kladské.

29. 7. 1856

V Praze zemřel český politik, spisovatel a buditel Karel Havlíček Borovský.

30. 7. 1419

Na radnici Nového Města pražského byla provedena příznivci husitského hnutí defenestrace a zabití dvanácti konšelů.

31. 7. 1627

Mandátem císaře Ferdinanda II. Habsburského bylo náboženství římskokatolické prohlášeno za jediné oprávněné v Čechách. Kdo by neuposlechnul měl se v šestiměsíční lhůtě vystěhovat do zahraničí.

1. 8. 1696

V Žumberku se narodil Prokop Diviš pozdější kněz a vynálezce hromosvodu .

2. 8. 1633

Na americké půdě přistál první Čech - Augustin Heřman, český exulant který se natrvalo usadil v Novém Amsterodamu (nynější New York), kde zastával důležité diplomatické úřady.