Skok na hlavní obsah Skok na hlavní menu
banner s logem Nakladatelství Pankrác

Hrady přechodného typu v Čechách

obálka Hrady přechodného typu v Čechách

Tomáš Durdík

Vydání: 1.
Datum vydání: 2007
Formát: 305 x 215 mm
Vazba: pevná
Stran: 288
EAN: 9788086781105

      Vyprodáno 

Objevná publikace detailně a s bohatým ilustračním doprovodem prezentuje výsledky autorových archeologických výzkumů královských hradů Hlavačov, Angerbach a Tachov, stejně jako výsledky výzkumů A. Hejny na hradě Týnec nad Sázavou. Dále je pozornost věnována 8 dalším, formou povrchového průzkumu a drobné sondáže zkoumaným příbuzným hradům (Ruchomperk /Velký Kouřim/, Hrad pod Hrnčířem u Petrovic, Hlavačov u Chocně, Hořovice, Hrad u Kvítkova, Hrad u Čtyřkol, Skara /Úvaly/ a Vimberk). Ve všech případech je plastického obrazu hradu dosaženo pomocí komplexního pojednání složité problematiky jeho historie a podoby, stejně jako zhodnocení dosavadních archeologických nálezů a jejich výpovědi v širších souvislostech. Charakteristické znaky, spojující všechny tyto hrady, z nich umožňují vytvořit typ nazvaný hrady přechodného typu, náležející nejstaršímu horizontu českých královských hradů. Publikací prezentovaný, díky výsledkům archeologických výzkumů posledních 35 let nově rozpoznaný, hradní typ představuje významnou součást procesu společenských změn, které v Čechách proběhly v 13. století.

Obsah

1. Hlavačov u Rakovníka
2. Angerbach u Kožlan
3. Tachov
4. Týnec nad Sázavou
5. Další možné hrady přechodného typu:
Auchomperk – Velký Kouřim,
Hrad pod Hrnčířem u Petrovic,
Hlavačov u Chocně,
Hořovice,
Hrad u Kvítkova,
Hrad u Čtyřkol,
Skara – Úvaly,
Vimberk

prof. PhDr. Tomáš Durdík, DrSc.

Narozen 24. 1. 1951 Praha, zemřel 20. 9. 2012 Praha. Absolvent FF UK Praha, obor prehistorie-historie 1974, PhDr. 1976, obor archeologie CSc. 1983, obor archeologie DrSc. 1996, obor archeologie doc. 2002. Působení v zahraničí: byl členem vědeckých rad EUROPA NOSTRA a Deutsche Burgenvereinigung e.V., expertem COMOS/UNESCO, členem Comité permanent Castrum Bene, člen poroty pro udělování Ceny EU na ochranu evropského kulturního dědictví. Byl zaměstnán v Archeologickém ústavu AV ČR Praha. Od roku 1971 byl zaměstnán v ARÚ ČSAV (dnes AV ČR Praha) jako vědecký pracovník. Pedagogicky působil na FF UK Praha, FA ČVUT Praha a ZČÚ Plzeň. Byl členem vědecké rady NPÚ, Ú. O. P Plzeň a ú.o.p.Pardubice. Dále byl předsedou Stálé komise MK ČK pro hodnocení kulturních památek, starosta Společnosti přátel starožitností, člen Českého národního komitétu ICOMOS, předseda Nezávislé památkové unie a členem Hlavního výboru České archeologické společnosti, členem centra medievistických studií, předseda redakční rady časopisu Muzejní a vlastivědné práce – Časopis Společnosti přátel starožitností, editor sborníku Castellologica bohemika. Profesor Durdík byl autorem více než 350 publikací doma i v zahraničí. Držitel prestižní Ceny Europa Nostra (Europa Nostra Award) z Amsterodamu 2011.

Kalendárium - Historické události, 7 dní

23. 9. 1253

Zemřel český král Václav I. Byl pochován v klášteře sv.Františka na Starém Městě pražském. Kraloval 24 let a 8 měsíců a jtrůn po něm převzal jeho syn Přemysl Otakar I..

24. 9. 1583

V Heřmanicích u Jaroměře se narodil Albrecht Václav Eusebius z Valdštejna.

25. 9. 1626

V Kutné Hoře zemřel Mikuláš Dačický z Heslova. Tento renezanční básník a bouřlivák zanechal dvě díla - knihu "Paměti" a "Prostopravdu" unikátní předbělohorskou knihu shrnující verše polemické i milostné , písně nábožné i vese.

26. 9. 1870

V tento den císař František Josef I. podepsal ve Vídni korunovační reskript, že se nechá korunovat českým králem a tento poměr upraví v rámci ústavy. Tento slib však nebyl nikdy splněn .

27. 9. 1270

Narodil se český král Václav II. syn Přemysla Otakara II. .

28. 9. 1720

V Libčanech zemřel Jan Petr hrabě Straka z Nedabylic. Tento mecenáš uvedl v testamentu, že v případě vymření jeho rodu mají být jeho statky použity k vybudování a udržování akademie pro chudou českou mládež z šlechtických stavů.

29. 9. 1634

V Německém Brodě zemřel ve věku 75 let Jan Rudolf hrabě Trčka z Lípy, poslední příslušník tohoto rodu.