Skok na hlavní obsah Skok na hlavní menu
banner s logem Nakladatelství Pankrác

Eliška - všední příběh nevšední ženy

obálka Eliška - všední příběh nevšední ženy

Hana Šímová-Kormundová

Vydání: 1.
Datum vydání: 2009
Formát: 165 x 240 mm
Vazba: pevná
Stran: 128
EAN: 9788086781129

    U nás jen249 Kč SklademKoupit

Knížka nás provází životním příběhem autorčiny babičky, která sice ještě byla dítětem 19. století, ale bylo jí dáno prožít obě světové války a navíc téměř čtvrtstoletí komunistického režimu. Díky tomu, že autorka nám představuje i zajímavé babiččiny předky, přičemž se dokonce pokouší rozluštit jedno dávné rodinné tajemství, stejně jako díky způsobu, jakým líčí své zážitky z častého soužití s milovanou babičkou, vyvstává před námi plastický portrét ženy zcela mimořádného formátu, jež se vždy snažila být prospěšná jak svým nejbližším, tak i širokému okolí. Tak na ni vzpomíná její rodina, tak ji znali i mělničtí spoluobčané. Vydejme se tedy po stopách Elišky Kacerovské do dob už hodně vzdálených, jejichž každodenní skutečnost můžeme spoluprožívat právě prostřednictvím životních osudů hlavní protagonistky i dalších jí blízkých osob.

Obsah

První část (co jsem slyšela) – Nezbytné nahlédnutí do historie: babiččini prarodiče a jejich potomci, Strašice – rodina – dětství a dospívání, Svatba a první léta manželství, Výchova dětí a zapouštění kořenů, Rodinný dům, Růžičkovské intermezzo, V Praze.

Druhá část (co jsem zažila) – První poválečné roky, Svatba strýce Vendy a jeho další osudy, Ještě stále válka, Osvobození, Po válce, Dobrý skutek, Jic už nebude tak jak bývalo, Pokoj se dvěma okny, Padesátá léta, Padesátá léta – pokračování, Odloučení, Po mém návratu, Do nového desetiletí, Opět spolu, Dvě rány, Poslední Kapitola.

Kalendárium - Historické události, 7 dní

11. 1. 1510

Král Vladislav II. Jagelonský vydal dva majestáty. První ustanovoval nedělitelnost zemí koruny české a vztahu mezi jednotlivými zeměmi a královstvím českým jako hlavou koruny, druhý pak dědických nároků dětí Vladislava, a to obojího pohlaví. .

21. 1. 1862

V Praze zemřela spisovatelka Božena Němcová.

31. 1. 1785

Ve Všeradicích se narodila známá česká spisovatelka-buditelka Magdalena Dobromila Rettigová.

1. 11.

2. 11.

3. 11. 1853

V Kralovicích zemřel spisovatel, buditel a kněz Jan Jindřich Marek, známý pod pseudonymem Jan z Hvězdy. Markovy souborné spisy souborně vycházely od roku 1847 .

4. 11. 1619

V katedrále sv.Víta na Pražském hradě byl korunován českým králem falckrabě Fridrich V.,kurfiřt saský. Byla to nejpodivnější z českých korunovací, při které byl starý řád Karla IV. přizpůsoben kalvínskému smýšlení krále .

5. 11. 1836

V Litoměřicích zemřel básník Karel Hynek Mácha.

6. 11. 1611

V Třeboni zemřel pan Petr Vok z Rožmberka, poslední dědic a vladař staroslavného rodu pánů z Růže.

7. 11. 1811

V Miletíně se narodil básník Karel Jaromír Erben.