Skok na hlavní obsah Skok na hlavní menu
banner s logem Nakladatelství Pankrác

Rytíři a dámy papežských řádu

obálka Rytíři a dámy papežských řádu

Josef Dolejší

Vydání: 1. - dotisk neplánujeme
Datum vydání: 2007
Formát: 240 x 160 mm
Vazba: pevná
Stran: 152
EAN: 9788086781099

      Vyprodáno 

Autor knihy zpracovává téma u nás dosud nedotýkané - a sice udělení pontifikálních rytířských řádů našim občanům od roku 1921 do současnosti. Zabývá se nejprve popisy jednotlivých řádů udělovaných papežem za mimořádné zásluhy či v souvislosti s diplomatickými misemi, zmiňuje též okolnosti založení jednotlivých řádů a osobnosti dotčených papežů od 19.století do současnosti. Jádrem knihy je charakteristika jednotlivých dekorovaných osob u nás, jako jsou K.Hilbert, K.Krofta, J.J. Rückl, H.Rokyta, J.Pořízka, F.X.Halas, P.Jajtner L.Mlčoch, O.Kopecká, M.T.Cifaldi, Z.Zelený, I.Wilhelm a řada dalších. Vedle těchto charakteristik se autor pokouší též mapovat vztahy mezi ČR a Vatikánem právě skrze osobní přínos jednotlivých osob naší kulturní, politické a diplomatické sféry. Kniha je doplněna množstvím autentických fotografií a dokumentačním materiálem.

Obsah

1. Otcové zakladatelé – Řád Kristův, Řád Zlaté ostruhy, Řád Pia IX. (Piánský řád), Řád Svatého Řehoře Velikého, Řád Svatého Silvestra.
2. Malé historické ohlédnutí – Po stopách rytířů Kristova řádu u nás, František Gansneb Tycho Tengnagel z Kampu, Severin Remigius Langer z Langendorfu na Petrkově a Lípě, Nástin vývoje vztahů mezi Československem a Vatikánem v letech 1918 – 2006.
3. Čeští a moravští rytíři a dámy papežských řádů – Kamil Hilbert, Kamil Krofta, Jan Jiří Rückl, Mořic Hruban, Josef Vácslav Pluhař, Artur Maixner, Arnošt Bedřich Rolný, Hugo Rokytka, Alois Ferdinand Pořízka z Jestřebí, Jiří Pořízka z Jestřebí, František X.Halas, Martin Stropnický, Pavel Jajtner, Lubomír Mlčoch, Olga Kopecká-Valeská, Marie Tereza Cifaldi, Zdeněk Zelený, Ivan Wilhelm.

Kalendárium - Historické události, 7 dní

27. 7. 1583

O půlnoci zemřel ve věku 68 let pan Bohuslav Hasištejnský z Lobkovicz, tří císařů římských a králů českých rada, později nejvyšší sudí a naposledy komorník království českého.

28. 7. 1742

Císařovna Marie Terezie postoupila Prusku markrabství Horní a Dolní Lužice, knížectví slezské a hrabství kladské.

29. 7. 1856

V Praze zemřel český politik, spisovatel a buditel Karel Havlíček Borovský.

30. 7. 1419

Na radnici Nového Města pražského byla provedena příznivci husitského hnutí defenestrace a zabití dvanácti konšelů.

31. 7. 1627

Mandátem císaře Ferdinanda II. Habsburského bylo náboženství římskokatolické prohlášeno za jediné oprávněné v Čechách. Kdo by neuposlechnul měl se v šestiměsíční lhůtě vystěhovat do zahraničí.

1. 8. 1696

V Žumberku se narodil Prokop Diviš pozdější kněz a vynálezce hromosvodu .

2. 8. 1633

Na americké půdě přistál první Čech - Augustin Heřman, český exulant který se natrvalo usadil v Novém Amsterodamu (nynější New York), kde zastával důležité diplomatické úřady.