Skok na hlavní obsah Skok na hlavní menu
banner s logem Nakladatelství Pankrác

Eliška - všední příběh nevšední ženy

obálka Eliška - všední příběh nevšední ženy

Hana Šímová-Kormundová

Vydání: 1.
Datum vydání: 2009
Formát: 165 x 240 mm
Vazba: pevná
Stran: 128
EAN: 9788086781129

    U nás jen249 Kč SklademKoupit

Knížka nás provází životním příběhem autorčiny babičky, která sice ještě byla dítětem 19. století, ale bylo jí dáno prožít obě světové války a navíc téměř čtvrtstoletí komunistického režimu. Díky tomu, že autorka nám představuje i zajímavé babiččiny předky, přičemž se dokonce pokouší rozluštit jedno dávné rodinné tajemství, stejně jako díky způsobu, jakým líčí své zážitky z častého soužití s milovanou babičkou, vyvstává před námi plastický portrét ženy zcela mimořádného formátu, jež se vždy snažila být prospěšná jak svým nejbližším, tak i širokému okolí. Tak na ni vzpomíná její rodina, tak ji znali i mělničtí spoluobčané. Vydejme se tedy po stopách Elišky Kacerovské do dob už hodně vzdálených, jejichž každodenní skutečnost můžeme spoluprožívat právě prostřednictvím životních osudů hlavní protagonistky i dalších jí blízkých osob.

Obsah

První část (co jsem slyšela) – Nezbytné nahlédnutí do historie: babiččini prarodiče a jejich potomci, Strašice – rodina – dětství a dospívání, Svatba a první léta manželství, Výchova dětí a zapouštění kořenů, Rodinný dům, Růžičkovské intermezzo, V Praze.

Druhá část (co jsem zažila) – První poválečné roky, Svatba strýce Vendy a jeho další osudy, Ještě stále válka, Osvobození, Po válce, Dobrý skutek, Jic už nebude tak jak bývalo, Pokoj se dvěma okny, Padesátá léta, Padesátá léta – pokračování, Odloučení, Po mém návratu, Do nového desetiletí, Opět spolu, Dvě rány, Poslední Kapitola.

Kalendárium - Historické události, 7 dní

19. 4. 1204

Papež Innocenc III. vydal bullu, ve které přijal Čechy mezi křesťanská království a uznal na věčné časy královský titul pro české panovníky.

20. 4. 1467

Král Jiří z Poděbrad vyhlásil boj členům Jednoty Zelenohorské, zejména Zdeňkovi ze Šternberka.

21. 4. 1865

V Praze zemřel český malíř - portrétista a krajinář Josef Navrátil.

22. 4. 1677

V Roudnici nad Labem zemřel český státník Václav Eusebius z Lobkovic.

23. 4. 997

V Prusku byl zavražděn sv.Vojtěch, biskup český, z rodu Slavníkovců.

24. 4. 1883

V Praze se narodil spisovatel-humorista Jaroslav Hašek.

25. 4. 1438

Velký mor postihl Království české a nastala velká drahota, že za peníz za který se dříve pořídil bochník chleba nyní nebylo více než skýva velikosti vlašského ořechu.